سینمای حرفه ای !!!

یک کارگردان غربی: ما کفگیرمان به ته دیگ خورده است. 

شرک ، مرد عنکبوتی ،کینگ کنک ، حتی ارباب حلقه ها و بقیه فیلم های هالیوودی .

این فیلم ها  مثلا بهترین فیلم های تولید شده درچندسال اخیر هستند و برنده بهترین جوایز و دارای بهترین بازیگران بوده اند. به نظر شما این فیلم ها چه نکته مثبتی به غیر از چهار تا جلوه های ویژه دارند!!؟؟؟  اگر به داستان اکثر فیلم ها دقت کنید علاوه بر اینکه بسیار معمولی و متوسط به پایین هستند هیچ پیام مثبت و انسانی را به بیننده القا نمی کنند مگر به صورت بسیار سطحی.  ضمنا اکثر موضوعات تکراری  شده اند. مثلا شرک و قضیه زیبای خفته و عشق مجازی، کینگ کنگ با آن داستان فوق العاده معمولی و تکراری که همه موفقیت هایش را مدیون جلوه های ویزه اش است. و عشق یک گوریل را به یک زن به تصویر می کشد که فوق العاده مبتذل و مسخره است. تکرار داستان های جزیره ناشناخته، گودزیلا و ...  کاملا در فیلم دیده می شود. دقت کنید به تکرار چند باره داستان پینوکیو در چندین فیلم که آخریش که واقعا شاهکار!!! بود.(پینوکیوی رباط) یا از این داستانهای تکراری در مورد حمله زنبور ها و مورچه ها و....   یا تکرار موضوع ماشین زمان به صور مختلف. انتقام خون استاد در فیلم های رزمی و برنده شدن یک قهرمان در مسابقات ورزشی به صورت تکراری و قابل پیش بینی.

ازدیگر داستان های تکراری که در فیلم های مختلف استفاده می شود می توان شنل قرمزی ،  زورو ، لوک خوش شانس ، لوبیای سحر آمیز، رابین هود  و ... را ذکر کرد.

با توجه به همه این واقعیت ها توجه کنید به ظرفیتی که در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما برای ارائه داستان های فوق العاده جذاب ، آموزنده  و انسانی وجود دارد. اینقدر این داستانها و موضوعات با قابلیت فیلم شدن در فرهنگ ما زیاد است که تمام موضوعات و داستانهای غربی یک  صدم آن هم نمی ارزد. مثلا  فرض کنید با جلوه های ویژه روز دنیا فیلم رستم و سهراب یا هفت خوان رستم ساخته شود. باور کنید کینگ کنگ که هیچ ، بیست تا مثل کینگ کنگ هم به گردشان نمی رسند. فکر می کنم فروشش از2 میلیارد دلار هم بگذرد.

داستانهایی که در مثنوی مولوی ، کلیله و دمنه ، گلستان، کیمیای سعادت، امثال و حکم وچرند و پرند دهخدا ،بهارستان جامی و ... .

و علاوه بر آن موضوعات و داستانهایی که می توان از دل تاریخ  اسطوره ای ، با عظمت وشوکت ، و فوق العاده عبرت آموز  که در بستر فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی شکل گرفته است خارج کرد و با استفاده از آن فیلم هایی ساخت (البته با امکانات و جلوه های ویژه روز دنیا نه مثل فیلم حضرت ابراهیم خلیل الله که خود جای بحث ویژه دارد) که  جهانیان را مبهوط خود سازد.

والسلام

 

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام ممنوم که اومدی موفق باشی

khodam

جة‌الاسلام عباسعلی امام جمعه زاهدان که چند پست دیگر را در استان بر دوش نحیف خود گرفته فرمودند که زندانبانی مسئولیتی الهیست که از اجر اخروی برخوردار است. البته خداوند در اینمورد آیه‌ای ارسال نفرموده‌اند و از پیامبر خدا هم حدیثی روایت نشده. امام جعفر صادق علیه‌الاسلام هم یادشان رفته در اینمورد چیزی قابل روایت بیان بفرمایند. حضرت امام هم که در عنفوان جوانی ارتحال فرمودند و فرصت نشد که چیزی بفرمایند. ما مردم استان سیستان و بلوچستان ضمن تشکر از حجة‌الاسلام که به یاد زندانبانان ما هستند از ایشان درخواست داریم با توجه به فعالیت تمام وقت شکنجه‌گران و مأموران اعدام در این استانِ محروم، لطف فرموده در مورد الهی بودن شغلشان فرمایشی بفرمایند تا این جان بر کفان هم با انرژی بیشتری به شکنجه و اعدام ما بپردازند. اجر ایشان با دلهای پریشان.

نيما

سلام.. وقت است ساقيا می ريز .. پياله ام خالی است...

سلام

راحيل سادات

سلام . خيلی عاليه ..احسنت . کمی عمقی تر در اين باره مطلب بزنيد چون خيلی جای کار داره و جذاب هم هست يا علی

نسرين

سلام دوست عزيز ضمن آرزوی قبولی عزاداری های شما در ايام سوگواری حضرت سيد الشهدا به اطلاع شما دوست عزيز می رسانيم وبلاگ سيب گلاب از هم اکنون به مناسبت ايام غمبار محرم با ويژه نامه هايی با عنوان محرم تاسوعا و عاشورا بروز می باشد منتظر حضور سبز شما هستيم با تشکر مديريت وبلاگ سيب گلاب

توکلی

سلام به ما که سر ميزنيد؟ لطفا اگر لينک مرا از «حرفهايی هم برای خودم. هم برای تو» به مکتوبات تغيير دهيدُ ممنون می شوم. ياعلی

پويا

آخه بی سواد..تو که از سينمای هنری اونها اطلاعی نداری غلط ميکنی نظر ميدی... فکر ميکنی بهترين فيلمهاشون کينگ کنگ و ارباب حلقه هاست ..دلم واست ميسوزه دنيای کوچيکی داری.

محمد

خدمت آقا پویا عرض کنم که بنده قبول دارم که اطلاعاتم در این زمینه کمه. اما واقعیت این قضیه رو می بینم که فیلم های اونها از لحاظ محتوا بسیار نازل هست. ضمنامقام های اول پر خرج ترین ،پرفروش ترین فیلم، بهترین کارگردانی ، بهترین بازیگر زن و ... رو همین فیلم کینگ کنگ بدست آورد.