قسمت هایی از سومين کنفرانس خبري دکتر احمدي نژاد

...

ما پيشنهادهاى عادلانه بر پايه حفظ كرامت انسانها و ملتها و برابرى بين انسانها و ملتها براى اداره جهان داريم كه اعلام خواهيم كرد. براى اينكه روشن تر بشود مناسبات عالم از كجا منشأ گرفته است و چقدر ظالمانه است و براى مقايسه پيشنهادات ملت ايران براى اداره بهتر جهان با شيوه هايى كه امروز امريكا با زور سلاح و استفاده از حق امتياز ويژه مى خواهد به جهان حاكم كند، من پيشنهاد مى دهم كه با جناب آقاى بوش، رئيس جمهور امريكا، در يك مناظره مستقيم تلويزيونى گفتگو كنيم. در رابطه با مسائل جهانى و راه حل برون رفت از مسائل جهانى ما ديدگاههايمان را اعلام كنيم، آنها هم اعلام كنند. البته شرط آن اين است كه سانسور در كار نباشد، به خصوص براى ملت امريكا. گفتگو كنيم، طرحها را مطرح كنيم، ما ديدگاهايمان را مطرح كنيم، آنها هم مطرح كنند و اجازه بدهيم ملتهاى عالم خودشان انتخاب كنند. من فكر مى كنم وقت آن رسيده است كه به شعور، شخصيت و انديشه ملتها احترام بگذاريم و براى افكار عمومى جهان و انسانها حقى در اظهار نظر و اداره جهان قائل بشويم.

...

خبرنگار واحد مركزى خبر:
روز گذشته آقاى الهام اعلام كردند كه حضرت عالى در حال ارزيابى كارنامه وزراى خود هستيد، بفرماييد اين ارزيابى در چه مرحله اى قرار دارد؟

 رئيس جمهور:
من قبلاً به مردم قول داده بودم كه علاوه بر نظارت مستمر، در سالگرد تأسيس دولت، همكارانم را مورد ارزيابى قرار بدهم. من نظراتم را جمع كردم، بحثهايى كه در طول سال بوده، تذكراتى كه داده شده، گفتگوهايى كه داشتيم، ديدگاهها را از مراجع گوناگون جمع آورى كردم و با خود همكارانم هم صحبت مى كنم و در حال ارزيابى هستم، ان شاء الله به زودى اين ارزيابى پايان خواهد يافت و مردم را در جريان قرار مى دهم. اما اكثريت همكاران من در طول سال گذشته با همه وجود در خدمت پيشرفت كشور بوده اند.

 خبرنگار شبكه ال. بى. سى. لبنان:
از بدو رياست جمهورى جناب عالى، مواضع هميشگى ايران درباره اسرائيل و صلح خاورميانه و منطقه خيلى روشن تر و واضح تر شده است و ديگران (يعنى غربيها) آن را به عنوان عامل افزايش تنش در منطقه و جهان به حساب آورده اند. على رغم تأكيد ايران كه خواهان صلح و عدالت پايدار است، در شنبه گذشته نوعى ترديد در مواضع ايران به نمايش گذاشته شده است، موضعى كه جناب عالى در مورد عراق اعلام كرديد. جناب عالى جايگاه و نقش ايران را در تحولات منطقه اى و روند صلح خاورميانه - حالا هرچه باشد، اسلامى، بزرگ و جديد - چگونه مى بينيد و ارزيابى مى كنيد؟ آيا براى تحقق آن حاضر هستيد با امريكا رو به رو شويد؟

رئيس جمهور:
من هيچ تغييرى در مواضع جمهورى اسلامى ايران مشاهده نمى كنم. هيچ تعديلى نيست، مواضع بسيار روشن است. مواضع منطقى جمهورى اسلامى همواره همين بوده است و به بيان هاى گوناگون مطرح شده است. ما در رابطه با خاورميانه، خواهان رفع ريشه تنشها هستيم. از اول هم گفته ايم، الان هم همان را مى گوييم. مى گوييم ببينيد ريشه 60 سال تنش، درگيرى و كشتار، جنايت، تحميل و آوارگى كجاست. اين ريشه را برطرف كنيد. راه حل هم پيشنهاد داده ايم. راه حل ما هم همواره راه حل انسانى بوده است. البته براى ملتهاى منطقه حق دفاع مشروع را از اول قائل بوديم، الان هم قائليم. بنابراين تغييرى اتفاق نيفتاده است. در رابطه با امريكا هم كه گفتم، مواضع ما كاملاً روشن است. ما روشهاى آنها را براى اداره دنيا قبول نداريم و با آن مخالفيم. اين روش، روش مالكانه و برخاسته از مناسبات جنگ دوم جهانى است. روش يك طرفه و سلطه جويانه است و حاضريم راجع به اين روش و روشى كه خودمان پيشنهاد مى دهيم، مناظره كنيم. مناظره يعنى ما نظراتمان را اعلام كنيم، آنها هم مطرح كنند. خبرنگاران هم سؤال كنند و هركس جواب دهد.

خبرنگار روزنامه كيهان:
من هم به نوبه خودم اعياد شعبانيه و هفته دولت را به جناب عالى و همكاران ارجمندتان تبريك و تهنيت عرض مى كنم و تبريك مضاعف دارم به شما و كابينه تان به خاطر تلاشهاى يك ساله تان. حداقل دستاوردى كه حقير مى توانم به عنوان يك روزنامه نگار كوچك به آن اشاره و مباهات كنم، اين است كه بر خلاف سيره عملى برخى دولتمردان گذشته كه روى صندليهاى استيل خودشان از پنجره احزاب به مردم تحقيرآميز نگاه مى كردند، مى خواهم اين سؤال را مطرح كنم كه جرياناتى در كشور الان در تلاش هستند تا روابط ميان دولت و مراجع و علما را ، به ويژه در ارتباط با عملكرد دولت، تيره نشان دهند. ارزيابى حضرت عالى از تعامل دولت و علما چيست و چه پاسخى به اين گونه ادعاها داريد؟

رئيس جمهور:
اينكه گفتيد دولت حزبى نيست، من هم اعلام كرده ام اين دولت، دولت حزبى نيست، معناى آن نفى احزاب نيست. اما من با صراحت اعلام كردم كه همكاران من عضو هيچ گروه، دسته و باندى نيستند. اين دولت برآمده از اراده ملت ماست، بدون اتكا به هيچ تشكيلات حزبى و گروهى. ما هم در خدمت مردم و منافع ملى عمل مى كنيم. علماى اسلام همواره زبان گوياى مطالبات حق ملت ايران و ملتها بوده اند. در خط مقدم دفاع از عدالت و مبارزه با ظلم و تبعيض بوده اند، اينكه عده اى تلاش دارند مناسبات را مخدوش كنند منحصر به علما نيست. من مى بينم بعضى تلاش دارند اصولاً رابطه اين دولت و مردم را هم مخدوش كنند. خب، دارند تلاش مى كنند. ما نصيحت مى كنيم اين كار را نكنند، به جاى اينكه انرژى تان را در كارهاى تخريبى صرف كنيد، در خدمت سازندگى قرار بدهيد و كمك كنيد مشكلات كشور برطرف شود و پيشرفت كشور سريع تر شود. كمك كنيد به دانش، صنعت، كشاورزى، فرهنگ و تعالى كشور. ما كار خاصى با آنها نداريم. بالاخره در اظهار نظر آزادند، اما اين رفتارشان را رفتار مناسبى نمى دانيم.

...

خبرنگار شبكه Z.D.F آلمان:
جناب آقاى رئيس جمهور! شما فرموديد كه آماده يك مناظره بدون هيچ پيش شرطى با رئيس جمهور امريكا هستيد. آيا آماده مذاكره بدون هيچ پيش شرطى هم با رئيس جمهور امريكا هستيد؟

 رئيس جمهور:
ما گفتيم مناظره، شرطش اين است كه سانسور نكنند؛ يعنى اجازه بدهند كه مردم امريكا هم از نقطه نظرات ديگران مطلع بشوند و مردم امريكا را براى شنيدن حقايق محدود نكنند. اما حتماً ايشان فرق بين مفهوم مناظره و گفتگو را به خوبى مى دانند. گفتگو يك شرايط ديگرى دارد كه قبلاً ما مواضع مان را اعلام كرده ايم. ما با همه عالم اهل گفتگو هستيم، اما طبيعى است، وقتى با يك كشور دوست مى خواهيم صحبت كنيم تحت شرايطى صحبت مى كنيم و با كسانى كه هر روز چهرهاى اخم آلود به ملت ما نشان مى دهند، با آنها تحت شرايط ديگرى. اگر شرايطش فراهم بشود، چرا، قبلاً اعلام كرده ايم.

...

متن کامل کنفرانس را اینجا ببینید.

/ 6 نظر / 16 بازدید
م.قاسميان

سلام چطوري عزيز برادر جون من يه دقيقه پاتو بلند كن جون من بلند كن اون زير ميرا احتمالاًٍ منو ببيني بابا ثواب داره بعضي موقع ها حال ما رو بپرسي حالا من نميتونم مصل شم شما كه ماشالله همگام با حزب الله داري مي جنگي از دكتر مي خواهي بنويسي ، سعي كن مقاله بنويسي ، چون اينجور مطالب تو همه سايتهاي خبري هست خاك پا يا حق

معرفی وبلاگهای پرشين بلاگ

سلام وبلاگ شما مجددا در بلاگها در يک پست مجزا جهت کاربران بلاگها معرفی و ثبت گرديد. موفق باشيد آزيتا از گروه بلاگها

نیما

سلام... خوبید؟ لوگوی شما رو گذاشتم تو چلوکباب... شاد باشید

Rita

سلام و درود بر شما. آدرس بلاگ شما رو از بلاگ معرفی وبلاگهای پرشین بلاگ بدست آوردم.همینجا ازشون تشکر می کنم. واقعاً از آشنایی با شما بزرگوارمسرورم.البته هنوز مطالبتون رو نخوندم.چون خوندنش طول میکشه و بنده قصد دارم از اول و از آرشیو شروع کنم.خیلی وقت بود که دلم می خواست با بلاگی این چنین آشنا بشم که خدا این لطف رو در حقم کردن. با اجازه بیشتر از این صحبت نمی کنم و به خوندن مشغول میشم... راستی آدرس بلاگ دیگم هم اینه.خیلی دوست دارم نظرات زیبای شما رو بخونم.نه تنها در مورد بلاگم.در هر بلاگی...فرق نمی کنه... ...خوش باشید و موفق دوست عزیز...

عماد

سلام وبلاگ جالبی داريد . آقای پاپ آدم باش --- مطلب جديد اهالی محل ما منتظر بازديد و نظرتون هستم . يا حق