سینمای حرفه ای !!! - آفتاب پشت ابر

   سینمای حرفه ای !!!   

یک کارگردان غربی: ما کفگیرمان به ته دیگ خورده است. 

شرک ، مرد عنکبوتی ،کینگ کنک ، حتی ارباب حلقه ها و بقیه فیلم های هالیوودی .

این فیلم ها  مثلا بهترین فیلم های تولید شده درچندسال اخیر هستند و برنده بهترین جوایز و دارای بهترین بازیگران بوده اند. به نظر شما این فیلم ها چه نکته مثبتی به غیر از چهار تا جلوه های ویژه دارند!!؟؟؟  اگر به داستان اکثر فیلم ها دقت کنید علاوه بر اینکه بسیار معمولی و متوسط به پایین هستند هیچ پیام مثبت و انسانی را به بیننده القا نمی کنند مگر به صورت بسیار سطحی.  ضمنا اکثر موضوعات تکراری  شده اند. مثلا شرک و قضیه زیبای خفته و عشق مجازی، کینگ کنگ با آن داستان فوق العاده معمولی و تکراری که همه موفقیت هایش را مدیون جلوه های ویزه اش است. و عشق یک گوریل را به یک زن به تصویر می کشد که فوق العاده مبتذل و مسخره است. تکرار داستان های جزیره ناشناخته، گودزیلا و ...  کاملا در فیلم دیده می شود. دقت کنید به تکرار چند باره داستان پینوکیو در چندین فیلم که آخریش که واقعا شاهکار!!! بود.(پینوکیوی رباط) یا از این داستانهای تکراری در مورد حمله زنبور ها و مورچه ها و....   یا تکرار موضوع ماشین زمان به صور مختلف. انتقام خون استاد در فیلم های رزمی و برنده شدن یک قهرمان در مسابقات ورزشی به صورت تکراری و قابل پیش بینی.

ازدیگر داستان های تکراری که در فیلم های مختلف استفاده می شود می توان شنل قرمزی ،  زورو ، لوک خوش شانس ، لوبیای سحر آمیز، رابین هود  و ... را ذکر کرد.

با توجه به همه این واقعیت ها توجه کنید به ظرفیتی که در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما برای ارائه داستان های فوق العاده جذاب ، آموزنده  و انسانی وجود دارد. اینقدر این داستانها و موضوعات با قابلیت فیلم شدن در فرهنگ ما زیاد است که تمام موضوعات و داستانهای غربی یک  صدم آن هم نمی ارزد. مثلا  فرض کنید با جلوه های ویژه روز دنیا فیلم رستم و سهراب یا هفت خوان رستم ساخته شود. باور کنید کینگ کنگ که هیچ ، بیست تا مثل کینگ کنگ هم به گردشان نمی رسند. فکر می کنم فروشش از2 میلیارد دلار هم بگذرد.

داستانهایی که در مثنوی مولوی ، کلیله و دمنه ، گلستان، کیمیای سعادت، امثال و حکم وچرند و پرند دهخدا ،بهارستان جامی و ... .

و علاوه بر آن موضوعات و داستانهایی که می توان از دل تاریخ  اسطوره ای ، با عظمت وشوکت ، و فوق العاده عبرت آموز  که در بستر فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی شکل گرفته است خارج کرد و با استفاده از آن فیلم هایی ساخت (البته با امکانات و جلوه های ویژه روز دنیا نه مثل فیلم حضرت ابراهیم خلیل الله که خود جای بحث ویژه دارد) که  جهانیان را مبهوط خود سازد.

والسلام

 

لینک نوشته